PROBABLE FORMATIONS – 8 ^ Serie A, the last LIVE: Milan move to Empoli

Here are the latest from the fields of the 8th round of Serie A collected by TMW reporters:

Article being updated!

NAPLES-TURIN – 3-1
6 ‘Anguissa (N), 12’ Anguissa (N), 37 ‘Kvaratskhelia (N), 44’ Sanabria (T)

NAPLES (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Mario Rui (35 ‘st Olivera); Anguissa, Lobotka, Zielinski (15 ‘st Ndombele); Politano (23 ‘st Lozano), Raspadori (15’ st Simeone), Kvaratskhelia (35 ‘st Elmas).
Coach: Spalletti.

Read HERE the TMW’s Napoli report cards!

TURIN (3-4-2-1): Milinkovic-Savic; Djidji, Buongiorno, Rodriguez (40 ‘st Schuurs); Singo (40 ‘st Karamoh), Lukic, Linetty (29’ st Adopo), Lazaro (29 ‘st Aina); Miranchuk (23 ‘st Radonjic), Vlasic; Sanabria.
Coach: Juric.

Read HERE the TMW Torino report cards!

Relive Naples-Turin with TMW!

————————

INTER-ROME – 1-2
30 ‘Dimarco (I), 39’ Dybala (R), 30 ‘st Smalling (R)

INTER (3-5-2): Handanovic; Skriniar, Acerbi, Bastoni (36 ‘st Gosens); Dumfries (36 ‘st Bellanova), Barella, Asllani (33’ st Mkhitaryan), Calhanoglu (33 ‘st Correa), Dimarco (43’ st Carboni); Dzeko, Martinez.
Coach: Inzaghi.

Read HERE the TMW Inter report cards!

ROME (3-4-2-1): Rui Patricio; Mancini, Smalling, Ibanez; Celik, Matic, Cristante, Spinazzola; Zaniolo, Pellegrini; Dybala.
Coach: Mourinho.

Read HERE the TMW Roma report cards!

Relive Inter-Roma with TMW!

————————

EMPOLI-MILAN 1-3
34 ‘st Rebic (M), 47’ st Bajrami (E), 49 ‘st Ballo-Touré (M), 51’ st Leao (M)

EMPOLI (4-3-1-2): Vicar; Stojanovic, De Winter, Luperto, Parisi; Grassi (47 ‘Marin), Haas (38’ st Cambiaghi), Henderson (13 ‘st Bandinelli); Pjaca (13 ‘st Bajrami); Lammers, Satriano (38 ‘st Destro). Coach: Zanetti.

Read HERE the TMW Empoli report cards!

MILAN (4-2-3-1): Tatarusanu; Calabria (39 ‘Kalulu), Kjaer (28’ st Dest), Tomori, Ballo-Touré; Tonali, Bennacer; Saelemaekers (32 ‘Krunic), De Ketelaere (28’ st Brahim Diaz), Leao; Giroud (28 ‘st Rebic). Coach: Pioli.

Read HERE the TMW Milan report cards!

Relive Empoli-Milan with TMW!

————————

LAZIO-SPEZIA – Sunday 2 October, 12.30, Olympic stadium

LAZIO (4-3-3): Provedel; Lazzari, Patric, Romagnoli, Marusic; Milinkovic-Savic, Cataldi, Luis Alberto; Felipe Anderson, Immobile (Pedro), Zaccagni.
Coach: Sarri.

SPICE (3-5-2): Dragowski; Ampadu, Kiwior, Nikolaou; Holm, Ellertsson, Bourabia, Agudelo, Bastoni; Gyasi, Nzola.
Coach: Gotti.

————————

LECCE-CREMONESE – Sunday 2 October, 3.00 pm, Via del Mare stadium

LECCE (4-3-3): Falcone; Gendrey, Baschirotto, Umtiti, Pezzella; Bistrovic, Hjulmand, Gonzalez; Strefezza, Colombo, Di Francesco.
Coach: Baroni.

CREMONESE (3-4-2-1): Radu: Aiwu, Bianchetti, Lochoshvili; Ghiglione, Meité, Ascacibar, Valeri; Zanimacchia, Buonaiuto; Okereke.
Coach: Alvini.

————————

SAMPDORIA-MONZA – Sunday 2 October, 3.00 pm, Ferraris stadium

SAMPDORIA(4-3-1-2): Audero; Bereszynski, Ferrari (Murillo), Colley, Augello; Rincon, Villar, Vieira (Djuricic); Sabiri; Quagliarella (Gabbiadini), Caputo.
Coach: Giampaolo.

MONZA (3-4-2-1): Di Gregorio; Izzo, Mari, Caldirola; Ciurria, Sensi, Rovella, Carlos Augusto; Pessina, Caprari; Mota Carvalho
Coach: Palladino.

————————

SASSUOLO-SALERNITANA – Sunday 2 October, 3.00 pm, Mapei Stadium

SASSUOLO (4-3-3): Advice; Toljan, Erlic, Ferrari, Rogerio; Frattesi, Maxime Lopez, Thorstvedt; Laurientè, Pinamonti, Kyriakopoulos.
Coach: Dionisi.

SALERNITANA (3-5-2): Sepe, Bronn, Daniliuc, Lovato; Mazzocchi, Vilhena, Maggiore, Coulibaly, Candreva; Piatek, Bonazzoli.
Coach: Nicola.

————————

ATALANTA-FIORENTINA – Sunday 2 October, 6.00 pm, Gewiss Stadium

ATALANTA (3-4-1-2): Sportiello; Toloi, Demiral, Okoli; Hateboer, De Roon, Koopmeiners, Soppy; Malinovskyi, Ederson; Hojlund.
Coach: Gasperini.

FIORENTINA (4-3-3): Terracciano; Come, Milenkovic, Igor, Biraghi; Bonaventure, Mandragora, Duncan; Ikoné, Cabral, Sottil.
Coach: Italian.

————————

JUVENTUS-BOLOGNA – Sunday 2 October, 8.45 pm, Allianz Stadium

JUVENTUS (4-4-2): Juventus (4-4-2): Szczesny; De Sciglio, Bremer, Bonucci, Danilo; McKennie, Locatelli, Rabiot, Kostic; Milik, Vlahovic.
Coach: Allegri.

BOLOGNA (4-3-1-2): Skorupski; De Silvestri; Posch, Lucumì, Lykogiannnis; Medel, Schouten; Orsolini, Soriano, Sansone; Arnautovic.
Coach: Motta.

————————

HELLAS VERONA-UDINESE – Monday 3 October, 8.45 pm, Bentegodi stadium

HELLAS VERONA (3-4-2-1): Montipò; Hien, Gunter, Ceccherini; Depaoli, Tameze, Veloso, Lazovic; Verdi, Hrustic; Henry.
Coach: Cioffi.

UDINESE (3-5-2): Silvestri; Becao, Bijol, Nehuen Perez; Pereyra, Lovric, Walace, Makengo, Udogie; Deulofeu, Beto.
Coach: Sottil.

Source link

About David Martin

David Martin is the lead editor for Spark Chronicles. David has been working as a freelance journalist.

Check Also

Japan-Croatia at the 2022 World Cup, where to watch it on TV and streaming: Rai channel and formations

Japan-Croatia is a match valid for the round of 16 of Qatar 2022. The match …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *